Jesteś tutaj:

Mołtowo - Sołtys Szymon Piasecki

Wieś w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, gminie Gościno, położona na pograniczu Równiny Białogardzkiej i Równiny Gryfickiej.


Najokazalszą budowlą Mołtowa jest neoklasycystyczny pałac wspomnianej starej junkierskiej rodziny von Braunschweig - ongiś rodowa siedziba właścicieli sporego folwarku. Wybudowany został w roku 1875 przez Karla von Braunschweig. Oznaczona obecnie numerem 10 budowla znajduje się na terenie firmy Mołt-Eko wraz z innymi zabudowaniami dawnego majątku. Z drogi, szczególnie latem gdy drzewa są pokryte liśćmi, trudno cokolwiek dostrzec, gdyż budynek stoi w głębi, za magazynami i innymi zabudowaniami. Po wojnie był użytkowany przez PGR, co zdecydowanie nie wpływało pozytywnie na jego kondycję - mieszkali tu pracownicy i mieściły się biura, ale nie został przeprowadzony żaden znaczniejszy remont. Budynek został wybudowany na planie prostokąta o stosunku boków mniej więcej 1:2. Krótszy bok jest równoległy do drogi. Pokoje pałacowe usytuowane są wzdłuż boków, a środek zajmują schody z ozdobnymi poręczami, prowadzące na wewnętrzne galerie. Stamtąd wchodzi się do poszczególnych pomieszczeń. Zachowały się niektóre detale wyposażenia i część marmurowych stopni (brakujące zastąpione są deskami). Całość w zamierzeniach oświetlana miała być naturalnym światłem padającym przez duży okrągły świetlik w dachu. Większość ogromnych pokoi stoi zupełnie pusta. W pokoju, z którego można wyjść na taras, znajduje się dość ładny kominek, w sąsiednim - piec kaflowy w niezłym stanie. Na podłogach wszędzie leży parkiet ułożony zapewne w latach 70 ubiegłego wieku.  Właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych i dzierżawi go firmie.

Gmina Gościno utworzyła "Sołectwo Mołtowo", które obejmuje wsie: Mołtowo oraz Skronie. Rada sołecka, która wspomaga sołtysa może się składać od 3 do 7 członków, a ich liczbę ustala zebranie wiejskie.

Video

Linki

 
 
 
 
                           
                  
 
         
 
                   

                 
                 
  
 
 

Punkty Przedszkolne

Gościńskie Centrum Sportu

Dom Kultury w Gościnie na FB

Dom Kultury w Gościnie